Bugun...


YHS Düz Lise Mezunu 2828'lerin Memur Kadrosuna Atanması
Yurt Çıkışlı Memurların Üst Kadroya Geçirilmesi konusunda bakanlığın çalışması

YHS Düz Lise Mezunu 2828'lerin Memur Kadrosuna Atanması

2828 Sayılı kanunda yapılan değişiklikle eğitim iş kolunda ve diğer iş kollarında görev yapan memurların en mezuniyetleri dikkate alınarak üst kadrolara ve/veya mezuniyet kadrolarına atanmaları gerekmektedir. 

 

27/03/2018 tarih ve 30373 sayılı mükerrer resmi gazetede yayımlanan 7103 Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile "Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan Çıkan Kamu Çalışanlarının Öğrenimlerine Uygun Unvanlara Atanması" hakkında geçici madde eklenmiştir.

 

Bu madde ile Yurt Çıkışlı diye tabir edilen 2828 SK ile memurluğa atanan memurların mezun oldukları kadrolara atanmalarının yolu açılmıştır. MEB’in bu konuyla ilgili çalışma yaptığı ve çalışmasında meslek lisesi ve üstü mezuniyetler için planlama yaptığı duyumu alınmıştır. 

 

MEB’in düz lise mezunu memurların kadrosu ne olursa olsun memurluğa atanmalarının engellenerek teknik kadro ve/veya mühendis kadrolarına geçişlere izin verileceği duyumu alınmıştır. 

 

Sendikamızca konu MEB’e yazı ile sorularak, konun düz lise mezunu olan eğitim çalışanlarını kapsadığı, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre atamalarının yapılması gerektiğine dikkat çekilmiş, bu konuda yapılacak farklı bir uygulamanın hukuki sonuçları olacağı, açılacak davalarda gereksiz zaman aşımı, YHS kadrolarında görev yaparken alınmayacak maddi kayıplardan bakanlığın sorumlu olacağı belirtilmiş, planlamanın bu yönde yapılması gerektiği belirtilmiştir. 

 

Sendikamızca konu takip edilmekte olup, hukuki ve idari her konuya titizlikle bakılmakta ve takip edilmektedir. 

 

Üyelerimize, Bilinçli ve Gelişimci Eğitim Çalışanlarına Duyurulur 
Bu haber 3030 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI